<< Zpět

O knihovně z pohledu studenta gymnázia

Městská knihovna v Mostě
"Co vás napadne, když se řekne Městská knihovna Most? Pokud to je po téměř 35 let nezměněná budova, nejste daleko od pravdy. Je to záležitost, která se řeší mnoho let, návrhů bylo mnoho, ale žádný nebyl dotažen do konce. Přesto nelze tvrdit, že by knihovna nepostupovala dopředu. V rámci mezí dochází ke změnám. V loňském roce jste si mohli povšimnout úpravy zevnějšku, jež se týkala fasády a nápisu. Tím se knihovna sladila do bílé, červené a odstínů modré. 

 
Ani interiér není stejný. Prozářily ho nové barevné koberce a nábytek, přesněji řečeno křesla a gauče. Nyní si také můžete v online katalogu Tritius vyhledat knihy, které si chcete půjčit, zjistit o nich potřebné informace a hlavně to, jestli nejsou náhodou půjčené. Díky spolupráci knihovny s portálem www.ereading.cz lze půjčit přes 7 000 e-knih – pro registrovaného čtenáře jsou tři knihy měsíčně zdarma.
 
Historie budovy
S plánovanou demolicí starého Mostu přišly návrhy na podobu Mostu nového. A s nimi i návrhy na výstavbu knihovny. První byl podán v polovině 60. let 20. století Zdeňkem Hlavou, jehož plán zahrnoval budovu sloužící jako městská i okresní knihovna. Byly vypracovány stavební plány, předložena studie, ale rozhodnutí o stavbě bylo vydáno až srpnu roku 1976 a v podobě, jakou známe dnes.
 
Jednalo se o pětipodlažní budovu, ve které se nacházelo kino a okresní knihovna. Může se to zdát nemožné, avšak objekt je vážně složen ze dvou podzemních a tří nadzemních podlaží. Základní kámen byl položen 28. 6. 1978. Termíny dokončení byly odkládány a odkládány, až se nakonec došlo k tomu finálnímu. Červen 1984 – výstavba trvala 81 měsíců, její původní doba však měla být 36 měsíců.
 
A co možná nevíte?
V knihovně se nacházejí výtvarná díla, a jestliže jste si jich všimli, máte bod k dobru. Ve vstupní hale je reliéf Orfeus od Ivana Záleského, nad vstupním schodištěm a v půjčovně visí skleněné lustry od Miroslava Procházky. Posledním, ačkoli vůbec ne opomenutým skvostem, je nástěnná mozaika od Václava Pospíšila, na níž jsou zapsány verše Karla Hynka Máchy. A když se podíváte nad hlavu, spatříte lustr ve tvaru dvojité šroubovice měřící 63 metrů a obsahující 354 žárovek, který by měl údajně být nejdelším osvětlovacím tělesem ze všech známých evropských knihoven.
 
I pro nejmenší je zde koutek (řekněme raději kout, či, tak často přezdívaná, hrabátka), kde se nacházejí knihy, leporela a různé aktivity pro nejmenší. A nejen pro nejmenší, i dospělí zde určitě narazí na rébusy, které i jim dají pěkně zabrat.
 
A pokud budete chtít strávit chvilku jen se svou knížkou, stačí si najít vlastní „zašívárnu“. Hned naproti pultům se nachází noviny a časopisy, kde se dá sedět u stolků. A pokud jste trochu dobrodružněji založení, pak pro vás vyvýšený prostor s polštáři u oddělení s fantasy literaturou bude to pravé.  Vedle regálů jsou také křesla a gauče, na kterých se můžete pohodlně usadit a relaxovat."


Píše mladý student gymnázia o stávající knihovně s nadšením a nejen zrakem, ale i s myslí otevřenou. 


[zdroj fotografie: http://www.knihovnamost.cz]
 

Redaktor: Peter •  Vydáno: 04.12.2019 21:30 •