Na osud knihovny se lidé stále ptají

hlavička odpovědi magistrátu Most - Lada Bánoková 12_2020
Na prosincovém zasedání Zastupitelstva města Mostu dne 15. 12. 2020, opět v diskusi vznesla veřejnost několik dotazů ohledně problematiky stěhování současné  městské knihovny do KD Repre. Jeden z dotazů vnesla vysokoškolská studentka Lada Bánoková. Ptala se, co město v případě stěhování knihovny zamýšlí s budovou knihovny a jak zabezpečí zachování stávajících uměleckých děl, která jsou její součástí.

Město stále vůbec neví, co si s budovou současné knihovny počne. Není to žádná novinka. Radní to deklarují od začátku a řešení nemají. Jestliže budova zůstane majetkem města, předpokládají, že umělecká výzdoba knihovny zůstane zachována. Jakmile se budova prodá, město nic nezaručuje. Dá se tudíž říci, že osud uměleckých děl je velice nejistý a pohnutý. Zkáza není vyloučena a s velkou pravděpodobností ji lze očekávat. Radní jaksi dělají, že jim na dílech záleží, ale jen do určité míry, která není dostatečně veliká, oproti hodnotě děl. Z uvedeného lze i vyčíst dosti vysoké riziko zkázy celé budovy. Není to vyloučeno. Už se to před několika lety stalo s celým nákupním a kulturním střediskem na Zahražanech, do jehož projektu revitalizace investovalo město 5,5 mil. Kč a pak budovu poslalo k zemi.

Cituji z odpovědi magistrátu:
Díla neplánujeme nikam přesouvat, neboť byla vyrobena přímo pro daný prostor. Zůstane-li objekt knihovny v majetku města, budeme samozřejmě požadovat, aby osvětlovací tělesa setrvala na svých místech. Jejich design je dostatečně nadčasový, takže i při aktuálně neznámém budoucím využití by neměla působit rušivé. Naproti tomu mozaika od pana Václava Pospíšila v prvním patře hlavního schodiště by s určitými záměry mohla být v kolizi. Vyobrazení rozkvetlé třešně spolu s několika verši od K. H. Máchy se skutečně nehodí do každého prostoru. Dílo je každopádně ve výborném stavu, neboť se nachází v interiéru. Pokud se objekt pronajme, jsme připraveni smluvně ošetřit, aby se dílo zakonzervovalo a zakrylo. V případě prodeje opět nejsme schopni zaručit jeho další využití.“

---------

Celý dopis s odpovědí magistrátu: dotaz na zastupitelstvu 12_2020 Lada Bánoková.pdf

Redaktor: Peter •  Vydáno: 21.01.2021 22:20 •