Vznikne z Repre něco jako průmyslová hala?

Průběh celé spolupráce s magistrátem Mostu zmapoval Ondřeje Beneše na svém blogu http://ondrejbenes.blogspot.com/2018/

Co je potřeba z pohledu architekta při rekonstrukci jedné z nejdůležitějších budov ve městě ctít, respektovat a hledat?

“Kvalita. Kvalita v případě Repre není jen respektování původního záměru autora. Ale respektování původního záměra autora patří k těm věcem, které je dnes nezbytné při hledání celkového architektonického řešení vzít vážně v úvahu. V případě Repre je to jedno ze záchytných lan, aby z objektu nevzniklo něco jako „průmyslová hala u Chabařovic“. U dnešního chápání kvality v architektuře je to jako u dobrým právníkem sepsané smlouvy. Všechny – i zdánlivě vedlejší a nepodružné a nepodstatné věci spolu musí hrát, musí být vyladěny. A ladí se v tomto případě původní záměr autora, kulturní a historický kontext, řešení urbanistické, řešení veřejných prostor – včera a dnes, řešení dispoziční a provozní, řešení technické a technologické, řešení materiálové, řešení detailů. Nechávám stranou asi tu nejpodstatnější věc, že u takovéto stavby a záměru je mimořádně důležitá průběžná zpětná vazba ze strany veřejnosti – její aktivace, debaty a přednášky. To tu bylo ale zanedbáno – a občanské aktivity v tomto směru jsou naopak následně chápány jako škodiči. Zpětnou vazbou těžko může být konstatování – já jsem zvolený politik a já jsem tou zpětnou vazbou.”

Ing. arch. Ondřej Beneš Ph.D.

Magisterské i doktorské studium absolvoval na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde nyní působí i jako pedagog. Autorizovaný architekt s vlastní architektonickou praxi od roku 1998. Od roku 2006 spolupracuje na teoretických textech, konferencích, přednáškách s doc. Oldřichem Ševčíkem. Od roku 2017 je architektem statutárního města Děčín.

Vydáno: 07.12.2019 18:44 •