Články

Je ikonická. Patriot navrhl prohlásit knihovnu v Mostě za kulturní památku.

Redaktor: Peter  •  Vydáno: 14.11.2021 18:16
Městská knihovna Most - autor: redaktor Martin Vokurka

Naše občanská iniciativa podala prostřednictvím Libora Kudrny na Ministerstvo kultury ČR žádost o zapsání Městské knihovny Most na Seznam kulturních památek. O této události informoval Deník Mostecka a tento článek nyní uveřejňujeme.

Na osud knihovny se lidé stále ptají

Redaktor: Peter  •  Vydáno: 21.01.2021 22:20
hlavička odpovědi magistrátu Most - Lada Bánoková 12_2020

Na prosincovém zasedání Zastupitelstva města Mostu dne 15. 12. 2020, opět v diskusi vznesla veřejnost několik dotazů ohledně problematiky stěhování současné městské knihovny do KD Repre. Jeden z dotazů vnesla vysokoškolská studentka Lada Bánoková. Ptala se, co město v případě stěhování knihovny zamýšlí s budovou knihovny a jak zabezpečí zachování stávajících uměleckých děl, která jsou její součástí.

Pavel Karous: Jak vytěžit nový Most

Redaktor: Peter  •  Vydáno: 08.02.2020 19:17

“Po prohlídce vkusného a vzácně vyzdobeného interiéru knihovny jsem pochopil obavy místních, že se po plánovaném přemístění nenajde pro budovu využití a stane se obětí vandalismu, postupné degradace, a nakonec bude muset být stržena, což je osud, který už v Mostě potkal třeba kino s restaurací a tanečním sálem Zahražany,” píše MgA. Pavel Karous, Ph.D.

Vznikne z Repre něco jako průmyslová hala?

Vydáno: 07.12.2019 18:44

Volání odborné i laické veřejnosti po vypsání architektonické soutěže na Repre vyústilo ve snahu vedení města získat ke spolupráci odborného garanta, který by městu pomohl k nejlepšímu možnému výsledku plánované rekonstrukce kulturního domu Repre, kam město zamýšlí přesunout knihovnu. V roce 2018 vedení města oslovilo Ing. arch. Ondřeje Beneše, Ph.D. Jak vše dopadlo?

Shrnutí z blogu Ing. arch. Ondřeje Beneše, Ph.D. o problematice Repre.

Redaktor: Peter  •  Vydáno: 06.12.2019 21:45

Analýza inženýra architekta Ondřeje Beneše, Ph.D. k dosavadnímu postupu a možnosti dalšího postupu, který vyplývá ze schůzek i jednání na magistrátu města Most na projektem rekonstukce KD Repre.
„U takovéto stavby [Repre] a záměru je mimořádně důležitá průběžná zpětná vazba ze strany veřejnosti – její aktivace, debaty a přednášky. To tu bylo ale zanedbáno. Občanské aktivity v tomto směru jsou naopak následně chápány jako škodiči.“  (O. Beneš)

Příklad hodný následování pro knihovnu v Mostě?

Vydáno: 06.12.2019 12:23

REKONSTRUKCE MORAVSKÉ ZEMSKÉ KNIHOVNY V BRNĚ.

Moravská zemská knihovna je se čtyřmi miliony dokumentů druhou největší knihovnou v Česku.

Historie knihovny

Redaktor: Peter  •  Vydáno: 04.12.2019 22:41

Seznamte se s historií mostecké knihovny prostřednictvím dvou internetových zdrojů. Jedním z nich je sama současná Městská knihovna Most a druhým je web Město Most minulých a budoucích staletí.

O knihovně z pohledu studenta gymnázia

Redaktor: Peter  •  Vydáno: 04.12.2019 21:30

Jak vnímají knihovnu mladí Mostečané? Co o ni vědí? Můžete si přečíst v následujícím článku, který vás provede zákoutími knihovny. Dovolí vám nahlédnout též na místa často našim zrakům skrytá a přitom jsou nám stále na očích. To jen my je často nevnímáme, když se díváme všedním pohledem a zapomeneme se rozhlížet pozorně okolo sebe. Knihovna nám poskytuje, a jak mnozí s překvapením mohou poznat, mimo knih i zajímavý umělecký prostor.

Článek v Mosteckém deníku

Redaktor: Peter  •  Vydáno: 29.11.2019 20:17

Mostecký deník referuje o demostraci před knihovnou a jejím zachování Mostecká radnice nesouhlasí s demonstranty. Projekt Repre chce dotáhnout Vedení města Mostu reagovalo na protest u knihovny. Její plánované stěhování radní nadále hájí. Vedení mostecké radnice odmítlo ve středu 20. listopadu výtky demonstrantů, kteří v úterý večer protestovali s transparenty proti plánovanému stěhování městské knihovny do kulturního domu Repre...